Rate this post

تاریخچه شکلات به مناسبت روز جهانی خوشمزه ترین خوراکی دنیا. به جرات می توان گفت شکلات خوشمزه ترین خوراکی دنیا است. تقریبا همه افراد از کوچک تا بزرگ شکلات را دوست دارند. این خوراکی خوشمزه به عنوان تنقلات،میان وعده و صبحانه مورد استفاده قرار می گیرد.

7 جولای به عنوان روز جهانی شکلات شناخته می شود آمریکایی ها نیز روز 13 سپتامبر را برای این منظور در نظر گرفته اند.

قبل از گاز زدن به آن تکه شکلات خوشمزه ای که در دستانتان دارید بهتر است مقداری با تاریخچه شکلات آشنا شوید اگر می خواهید بدانید شکلات از کجا آمده و چگونه به شکل امروزی تبدیلشده با شکلات ایران همراه باشید.

تاریخچه شکلات به قدمت تمدن اولک ومایا

تاریخچه شکلات به آمریکای لاتین باز می گردد.

درخت کاکائو در آنجا به صورت وحشی رشد می کرد. اولین انسانهای که از شکلات استفاده می کردند به احتمال زیاد اولمک ها (Olmec) بودند.

اولمک ها در مناطق گرمسیری جنوب مرکزی مکزیک محل ایالت های امروزی وراکروز (Veracruz) و تابسکو (Tabasco) زندگی می کردند. آنها در این تمدن حدود 1000 سال قبل از میلاد مسیح می زیستند. واژه ای که آنها برای تمدن استفاده می کردند ((کاکاوا)) (Kakawa) بوده است. با این وجود تمدن مایاها (Maya Civilization) که حدود 1000 سال بعد (250 تا 900 سال بعد از میلاد مسیح) در همان جا ساکن شدند نیز میانه بسیار خوبی با شکلات داشتند.

اینگونه برایتان بگویم: در حقیقت تاریخچه شکلات را مایاها رقم زدند.

گسترش و رواج حیرت آور

دانه کاکائو در آن زمان به عنوان ارز مورد استفاده قرار می گرفت.

به عنوان مثال: با 10 دانه کاکائو می توانستید یک خرگوش خریداری کنید، 100 دانه کاکائو برایتان یک برده به ارمغان می آورد. حتی برخی افراد سود جو دانه های تقلبی را از تراشیدن خاک رس درست می کردند تا قرن 19 میلادی نیز در برخی کشور هی آمریکای لاتین این ارز به قوت خود پا برجا بود.

مایاها از شکلات در مراسم و تشریفات مذهبی خود نیز استفاده می کردند. در برخی از مراسم به جای خون از دانه کاکائو استفاده می کردند.

استفاده در مراسم ازدواج: در این مراسم عروس و داماد شکلات را در دهان هم گذاشته یا با یکدیگر عوض می کردند. مایاها حتی خدای کاکائو هم داشتند.

طرز تهیه شکلات

مایاها بدون شک شکلات را به حالت مایع و به عنوان نوشیدنی مصرف می کردند تریخچه شکلات حاکی از آن است که تا دهه 1850 میلادی خبری از شکلات جامد نیست با این حساب نحوه آماده کردن شکلات مایاها تفاوتی با شیوه امروزی ندارد.

دانه شکلات درو شده ، فرایند تخمیر روی آن انجام شده و سپس خشک می شود در نهایت دانه ها را به حالت کبابی می پزند و پوسته آنها را جدا می کنند. ما بقی به خمیر شکلات تبدیل می شود خمیر حاصل با آب داغ و ادویه مخلوط می شود. ادویه های همچون فلفل قرمز، وانیل، آناتو(Annatto) ، فلفل فرنگی(Allspice) ، عسل و چند نوع گل مورد استفاده قرار می گیرند. مخلوط حاصل به دفعات بین دو ظرف جابه جا می شود.این عمل تا جای که کف به وجود بیاید ادامه می یابد. مایاها تصور می کردند کی این کف بهترین بخش شکلات است.

شکلات همچنین نیز با آب و ذرت مخلوط می شد تا خوراکی  به شکل(( حریر )) پدید آید.

شکلات در دسترس عموم

با افزایش تولید، قیمت شکلات نیز کاهش یافت و در دسترس عموم قرار گرفت. زمانی که دهان کودکان با کاکاعو شیرین شد تارخچه شکلات نیز تحول بزرگی یافت در سال 1715 شیمی دانی هلندی به نام کنراد ون هوتن (Conraad Van Houten) نمک قلیایی را به شکلات اضافه کرد که تلخی آن را کم کند. چند سال بعد در سال 1828 او توانست نیمی از چربی طبیعی (کره کاکائو) را از مایع شکلات بگیرد. و در نتیجه تولید شکلات ارزان تر و کیفیت آن هم بهتر شد. این نو آوری به عرصه مدرن شکلات وارد شد و (کاکائو هلندی) نام گرفت. شکلاتی که طی این فرایند تحت فشار دستگاه قرار گرفته بود می توانست به شکل جامد درآید.

در سال 1847 جوزف فرای(Joseph Fry) موفق شد با افزودن کره کاکائو ، شکلات را شکل پذیر کند. اینگونه بود که افراد توانستند شکلات را در شکل های مختلف تولید کرده و به فروش برسانند. گاهی نیز تا اواسط قرن هفدهم میلادی از شیر به عنوان ماده ای افزودنی به نوشیدنی های شکلاتی استفاده می کردند. در سال 1875 دنیل پتر (Daniel Peter) با افزودن شیر خشک توسط کارخانه (( هنری نسله )) (Henri Nestle)  توانست شکلات شیری اختراع کند و در نوشتن تاریخچه شکلات سهیم شود.

در سال 1879 رادولف لیندت (Rudolphe Lindt) دستگاه غلتکی شکل اختراع کرد که کاکائو را بیش از پیش صاف و یکنواخت کرد.

منبع: Facts-about-chocolate

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای