Rate this post

پودر سی ام سی خوراکی ۳۵۰۰

پودر سی ام سی خوراکی (CMC) 3500 یا کربوکسی متیل سلولز خوراکی یا پودر ثعلب، در تولید بستنی، دسر، ژلاتین، آب نبات و … استفاده می شود.این ماده که به آن صمغ سلولزی نیز می گویند، نوعی اتر سلولزی است که به راحتی در آب حل می شود.
ماده اولیه این محصول خمیر چوب و پنبه تصفیه شده می باشد. ثعلب  در صنایع غذایی با دوزهای ۰٫۲ و ۰٫۵ درصد کاربرد دارد.

پودر سی ام سی (CMC) خوراکی

مزایای استفاده از سی ام سی خوراکی ۳۵۰۰

CMC 3500 در مقایسه با سایر هیدروکلوئیدها در برابر اسیدها و نمک ها مقاوم بوده و به راحتی حل می شود و به عنوان افزودنی غذایی استفاده می شود. عملکرد اصلی آن در صنایع غذایی به عنوان غلیظ کننده، تثبیت کننده، امو لسیفایر، سو سپندر، ماده تشکیل دهنده فیلم و … می باشد. پودر سی ام سی  در محصولات غذایی مانند بستنی، آب میوه، مربای میوه، لبنیات، آبجو، نوشیدنی های اسید لاکتیک ، ، ماست، شربت، محصولات نانوایی، شراب، سس، چاشنی، فرآورده های گوشتی و غیره استفاده می شود.

کاربردی استفاده از CMC خوراکی ۳۵۰۰

از آنجایی که استفاده از  پودر ثعلب بسیار مهم است، کاربردهای غذایی این ماده را در ادامه بررسی می کنیم:

۱- حجم دهنده و تثبیت کننده:

پودر سی ام سی  به عنوان تثبیت کننده امولسیون در نوشیدنی های حاوی چربی و پروتئین استفاده می شود. نوشیدنی هایی مانند شیر سویا، شیر کاکائو، شیر بادام زمینی، شیر نارگیل و غیره، دارای مقادیر مختلف چربی و مقدار مشخصی پروتئین هستند که تمایلی به مخلوط شدن با یکدیگر ندارند و در هنگام ساخت و یا حتی بسته بندی در محلول شناور می شوند. در نتیجه، اگر چنین محصولاتی حاوی CMC نباشند، ظاهر بدی خواهند داشت و قطعاً به یک امولسیفایر برای محصور کردن پروتئین در pH پایین نیاز دارند.

CMC گزینه خوبی برای افزودن به این نوشیدنی ها است زیرا به راحتی در آب حل می شود و به یک کلوئید شفاف و پایدار تبدیل می شود تا پروتئین ها را محصور کند و آن ها را در حالت پایدار نگه دارد. همچنین  کشش سطحی بین آب و چربی ها را کاهش می دهد. در نتیجه این محصول طعم، غذا و بافت غذا را یکنواخت می کند.

پودر سی ام سی (CMC) خوراکی

 

۲-تاثیر بر پروتئین ها

هنگامی که مقدار pH بالا یا کمتر از نقطه ایزو الکتریک پروتئین باشد، این محصول می تواند ساختار پیچیده ای با پروتئین تشکیل دهد که باعث بهبود خواص امولسیونی و حفظ ظاهر محصولاتی مانند بستنی می شود. این امر سبب حلالیت پروتئین به یک محدوده pH خاص می شود. علاوه بر این، با مخلوط کردن CMC با پروتئین موجود در پنیر، می توانید ماده ای به دست آورید که جایگزین پروتئین تخم مرغ و پودر شیر در کیک ها می شود. با افزودن این ماده به کیک حجم آن بیشتر شده و شاهد بهبود خواص آن خواهیم بود. همچنین می تواند جایگزین پروتئین تخم مرغ در محصولاتی مانند سس، سوپ، کیک و پودینگ شود.

۳- آب دوست بودن 

به دلیل وجود گروه های آبدوست فراوان در این ترکیب، قابلیت نگهداری آب زیاد است. در نتیجه استفاده از CMC در آرد بیسکویت و کیک می تواند از تبخیر آب جلوگیری کرده و به حفظ شکل آنها کمک کند.

پودر سی ام سی (CMC) خوراکی

۴- اثر تعلیق (سوسپانسیون)

CMC دارای خاصیت تعلیق قوی بوده و برای حفظ یکنواختی و طعم محصول به مقدار مناسب در نوشیدنی های مایع، خمیرها یا سایر مواد معلق استفاده می شود. اثربخشی این محصول زمانی افزایش می یابد که همزمان با سایر پکتین ها به نسبت مناسب استفاده شود. بنابراین از انواع نوشیدنی های میوه ای مانند آب پرتقال، آب نارگیل، آب سبزیجات به عنوان افزودنی در انواع دمنوش های میوه ای استفاده می شود. میزان مناسب استفاده از این محصول در محصولات مذکور بین ۰٫۱ تا ۰٫۴ درصد وزنی می باشد.

پودر سی ام سی (CMC) خوراکی

۵- تأثیر در ظاهر

این ماده می تواند سرعت تخمیر را افزایش دهد. بنابراین استفاده از CMC در محصولاتی مانند رشته فرنگی زمان ورز دادن خمیر را کاهش می دهد و ظاهر خمیر را یکنواخت می کند و از میزان آب و فشار حین عمل آوری آن می کاهد.
رشته فرنگی با cmc بافتی یکنواخت، مقاوم و چسبناک خواهد داشت. پودر ثعلب از آنجایی که ویسکوزیته بالایی دارد، هنگام سرخ کردن رشته فرنگی، مقدار روغن مصرفی آن ۳-۵٪ کاهش می یابد.

 

۶-خواص ژلی 

سی ام سی ترکیب ژلاتینی خوبی به مواد می دهد و می تواند ویسکوزیته محصولات را افزایش دهد. از این رو در تهیه دسرهای مختلف مانند پاناکوتا، مربا، ژله، بستنی  و سایر غذاها استفاده می شود.

۷- بهبود خواص فیزیکی

استفاده از پودر سی ام سی باعث بهبود خواص فیزیکی از جمله موارد زیر خواهد شد:

  • این ماده به عنوان نگهدارنده برای میوه ها، سبزیجات یا تخم مرغ استفاده می شود.
  • محلول ۲-۳% CMC با کربوکسی بنزوات می تواند به عنوان پوشش برای محصولات ذکر شده استفاده شود. این ماده طعم و عطر مواد را حفظ کرده و از رشد کپک روی آنها جلوگیری می کند.
  • هضم آن آسان نیست، بنابراین در تهیه محصولات رژیمی مانند بیسکویت رژیمی استفاده می شود.
  • با توجه به خاصیت تثبیت کنندگی آن، به طور گسترده ای در ساخت دیلاستر استفاده می شود.
  • باعث حفظ رطوبت و شکل دادن به بستنی می شود.
  • استفاده ایمن از این ماده در صنایع غذایی توسط دو سازمان غذایی FAO و WHO (30 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز) تایید شده است.

پودر سی ام سی (CMC) خوراکی

برنامه های کاربردی CMC صنعتی

CMC کاربردهای صنعتی مختلفی نیز دارد. در این موارد نیازی به خلوص بالا (تا ۹۰ درصد) نیست و در ویسکوزیته پایین (کمتر از ۱۰۰۰ سانتی پویز) سنتز می شوند. در بین صنایع مختلف، نساجی، صنایع کاشی، کاغذ، مواد شوینده، معدن، گل حفاری و رنگ بیشترین تقاضا را برای این ماده دارند.

 

قیمت و خرید سی ام سی خوراکی

حجم محصول، درصد خلوص، نرخ ارز و شرکت سازنده به طور کلی عوامل بسیار مهمی در تعیین قیمت مواد شیمیایی هستند. قیمت CMC نیز تحت تأثیر این موارد است. کربوکسی متیل سلولز به طور گسترده ای به عنوان تثبیت کننده در غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود.
افزایش تقاضا برای محصولات غذایی راحت و آماده مانند محصولات نانوایی، انواع دسر و نوشیدنی، غذاهای منجمد سریع و سس ها منجر به استفاده گسترده از این مواد برای تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات غذایی شده است.
برای اطلاع از قیمت به روز سی ام سی خوراکی می توانید به سایت های فروش مواد شیمیایی مراجعه نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای