Rate this post

لسیتین سویا چیست؟

لسیتین سویا چیست؟ این سوالی است که در این مقاله به صورت کامل به آن پاسخ داده خواهد شد. لسیتین سویا محصول جانبی تولید روغن سویا است و ترکیبی از فسفولیپیدها و سایر ترکیبات غیر فسفولیپیدی است که به صورت مکانیکی یا شیمیایی استخراج می شوند.

از دیرباز  لسیتین سویا جزء مهمی از مواد غذایی و غیر خوراکی بی‌شماری بوده و یکی از محصولات جانبی متنوع و ارزشمند صنعت دانه‌های روغنی است. لسیتین سویا محصول جانبی تولید روغن سویا است و به صورت مکانیکی یا شیمیایی از دانه های سویا استخراج می شود.

در مجموعه بازرگانی سورن علاوه بر ، لسیتین ،کنجد، انواع پودر کاکائو، پودر نارگیل، پودر قهوه، پودر ژلاتین، سی ام سی (پودر ثعلب) ،گوارگام و ده ها ماده اولیه دیگر توزیع می شود که در قسمت های مختلف این سایت توضیح داده شده است و اگر شما تولید کننده شیرینی پزی هستید توصیه می کنیم این مطالب را نیز مطالعه کنید.

لسیتین سویا چیست؟

 

مشخصات ظاهری و ترکیبات شیمیایی لسیتین سویا E322

لسیتین سویا یک ماده زرد مایل به قهوه ای است که مخلوطی از فسفولیپیدها و سایر ترکیبات غیر فسفولیپیدی است که در طی فرآیند از روغن سویا استخراج می شود. این ماده به عنوان غلیظ کننده و امولسیفایر مفید است. لسیتین معمولاً به صورت مایع استفاده می شود، اما می تواند به صورت دانه ای نیز استفاده شود.

از آنجایی که هم آب و هم چربی را جذب می کند، لسیتین سویا معمولا در غذاها به عنوان یک افزودنی برای صاف کردن بافت محصولات، از جمله شکلات، یافت می شود. لسیتین مخلوطی از فسفولیپیدهای گلیسرید شامل فسفاتیدیل کولین، فسفاتیدیل اتانول آمین، فسفاتیدیلینواستیل، فسفاتیدیل سرین و اسید فسفاتیدیک است.

سویا از مواد مغذی مختلفی از جمله پروتئین، کربوهیدرات و چربی تشکیل شده است. لسیتین در سویا یافت می شود و همچنین ممکن است در منابع دیگر از جمله تخم مرغ، آفتابگردان و کلزا نیز یافت شود. لسیتین سویا و روغن سویا معمولاً از عصاره هگزانی دانه سویا تولید می شود. برخی از پروتئین های سویا در عصاره وجود دارد.

از لسیتین سویا به عنوان امولسیفایر در لوازم آرایشی و خوراک دام نیز استفاده می شود. برخی افراد از لسیتین به عنوان مکمل به دلیل محتوای بالای کولین آن استفاده می کنند. کولین یک ریزمغذی است که برای سلامت قلب و رشد مغز مفید است. سویا به عنوان یک ماده غذایی آلرژی زا شناخته می شود.

اجزای اصلی لسیتین تولید شده از سویای تجاری عبارتند از:

روغن سویا: ۳۳-۳۵٪، فسفاتیدیلینو استیل: ۲۰-۲۱٪، فسفاتیدیل کولین: ۱۹-۲۱٪، فسفاتیدیل اتانول آمین: ۸-۲۰٪، سایر فسفاتیدها: ۵-۱۱٪ آزاد خودرو: ۵-۱۱٪ آزاد. ۵٪، رطوبت: ۱٪، استرول: ۲-۵٪.

 

لسیتین سویا چیست؟

پروتئین های اصلی در لسیتین (خواص)

(خواص) پروتئین های کازئین با وزن مولکولی بالا و لسیتین سویا E322 هیدرولیز نشده به طور خاص برای کاربردهای آرایشی طراحی شده اند.

در حالی که لسیتین سویا دارای بسیاری از خواص مشابه لسیتین زرده تخم مرغ است، مشخصات شیمیایی و ترکیب آن بسیار متفاوت است.

لسیتین سویا حاوی ۲۰-۸۰ درصد فسفاتیدیل کولین (PC) است. در بدن، لسیتین می تواند به کولین، یک ماده مغذی ضروری برای سلامت کبد، رشد مغز و سلامت شناختی تبدیل شود.

ماهیت بار منفی زیاد PLs در لسیتین سویا باعث می شود که امولسیون سریعتر از PLهای خنثی در لسیتین زرده تخم مرغ اکسید شود.

بیشتر پروتئین های اصلی در لسیتین های سویا و آفتابگردان هستند. پروتئین گلوبولین در لسیتین سویا وجود دارد.

 

[highlight-dash bkcolor=”linear-gradient(90deg, #1CB5E0 0%, #000851 100%);” color=”white;” align=”right;” ]راهنمایی انتخاب بهترین ثعلب cmc برای بستنی سازی[/highlight-dash]

 

لسیتین سویا چیست؟

خواص و فواید لسیتین برای سلامتی چیست؟

یکی از مواد اصلی در ساختار لسیتین E322 ، فسفاتیدیل کولین است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مصرف لسیتین در دوران بارداری برای جنین مهم است. زیرا این ماده در شکل گیری ساختار مغز و سیستم عصبی تاثیر مثبت دارد.
  • در تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر بسیار موثر است.
  • این ماده می تواند جذب کلسترول را در بدن کاهش دهد. به این ترتیب بیماری های قلبی عروقی و تولید سنگ کیسه صفرا را کاهش می دهد.
  • خاصیت امولسیون کنندگی لسیتین باعث بهبود بافت مخاطی روده می شود (خاصیت محافظتی روی مخاط دارد) و هضم غذا را تسهیل می کند.
  • همچنین برای شاداب نگه داشتن پوست استفاده می شود.

 

 

[highlight-red bcolor=”blue” align=”right” ]لسیتین سویا محصول جانبی تولید روغن سویا است و به صورت مکانیکی یا شیمیایی از دانه های سویا استخراج می شود.[/highlight-red]

 

لسیتین سویا چیست؟

چرا از لسیتین سویا در مکمل ها استفاده می شود؟

بیشتر لسیتین سویا در مکمل ها از شکل تصفیه شده ای استفاده می کند که حاوی روغن سویا کمتر و فسفاتیدیل کولین بیشتری است، فسفولیپید موجود در تخم مرغ و جگر، فسفاتیدیل کولین می تواند در کاهش بیماری قلبی، التهاب و سرطان مفید باشد. یک مطالعه نشان داد که پس از دو ماه مصرف روزانه ۵۰۰ میلی گرم فسفاتیدیل کولین، سطح کلسترول تام ۴۲ درصد و کلسترول LDL در بیماران کلسترولمیک ۵۶ درصد کاهش یافت. در تحقیقات علمی، فسفاتیدیل کولین اغلب به عنوان “لسیتین” نامیده می شود.

مانند بسیاری از افزودنی های غذایی، این ماده نیز خالی از بحث نیست. بسیاری از مردم بر این باورند که خطرات بالقوه ای برای سلامتی به همراه دارد. با این حال، تعداد کمی از این ادعاها با شواهد ملموس پشتیبانی می شوند.

 

لسیتین سویا چیست؟

نگرانی های استفاده از لسیتین چیست؟

برخی از مردم نگران استفاده از لسیتین سویا هستند زیرا از سویای اصلاح شده ژنتیکی ساخته شده است، اگر این موضوع برای شما نگران کننده است، به دنبال محصولات ارگانیک باشید، زیرا این محصولات باید با لسیتین سویا ارگانیک ساخته شوند.

همچنین، در حالی که لسیتین موجود در سویا طبیعی است، از یک حلال شیمیایی برای استخراج لسیتین استفاده می شود. برای برخی نگران کننده است. این اساسا یک افزودنی غذایی است و به طور کلی بی خطر است. از آنجایی که به مقدار کم در غذا وجود دارد، بعید است که مضر باشد. اگرچه شواهدی که از این مایع به عنوان مکمل حمایت می کند تا حدودی محدود است. اما شواهد موجود در مورد کولین می تواند افراد را به مصرف این مکمل غذایی به شکل مکمل سوق دهد.

اگر شکلات، سس سالاد، سس مایونز، چای می نوشید یا مکمل مصرف می کنید. ممکن است متوجه شوید که لسیتین سویا یک ماده افزودنی است. این ماده یکی از رایج ترین افزودنی های موجود در غذای ماست. چرا؟ زیرا امولسیفایر خوبی است که به محصولات کمک می کند با آب و روغن بچسبند. همه ما طعم صاف و مخملی شکلات را دوست داریم. این لسیتین سویا است که به ترکیب کره کاکائو (چربی) با شکلات شیری (لبنیات) کمک می کند.

با توجه به مطالب گفته شده، به طور کلی این ترکیب یک افزودنی غذایی بی خطر است. از آنجایی که به مقدار کم در غذا وجود دارد، بعید است که برای سلامتی مضر باشد.

لسیتین سویا چیست؟

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای